Top story - Persian

 • رهبران

  زنده رهبران طالبان در فرودگاه پس از خروج آمریکا؛ خوشبینی وزیر خارجه پاکستان برای تشکیل دولت تازه در افغانستان

  با خروج آخرین هواپیمای سی-۱۷ آمریکا از کابل، ۲۰ سال حضور نظامی این کشور در افغانستان به پایان رسید. جو بایدن قرار است به زودی درباره تصمیم خود در خصوص خروج از افغانستان سخنرانی کند. همزمان تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد که طالبان کنترل فرودگاه را به دست گرفته‌اند. وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید تا حد امکان برای تامین منافع با طالبان همکاری خواهد کرد. شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، امروز در کنفرانس مطبوعاتی در اسلام آباد گفت که انتظار داریم که یک دولت همه شمول در روزهای آینده در افغانستان ایجاد شود.

  مطالب مرتبط

 • افغانستان؛ در ۲۰ سال گذشته هر پنج ساعت یک کودک کشته یا معلول شده است

  سازمان نجات کودکان هم‌زمان با خروج آخرین سربازان آمریکایی از کابل اعلام کرد که در طی ۲۰ سال جنگ در افغانستان حدود ۳۳ هزار کودک کشته یا معلول شده‌اند. این رقم به این معناست که به طور متوسط در هر ۵ ساعت یک کودک کشته یا نقص عضو شده است. این سازمان گفته آمار واقعی کودکانی که در جنگ آسیب دیده‌اند بسیار بالاتر است و موارد مرگ بر اثر گرسنگی، فقر و بیماری در این آمار لحاظ نشده است.

 • با اتمام ذخایر الجزایر؛ مصرف بنزین دارای سرب در جهان پایان یافت

  سازمان ملل متحد بنزین دارای سرب را منسوخ اعلام کرده و گفته این سوخت دیگر در هیچ کشوری در جهان مورد استفاده نیست. الجزایر آخرین کشوری بود که تا ماه پیش آن را به فروش می‌رساند که با پایان یافتن ذخایر آن، حالا تمام جهان بنزین بدون سرب را تجربه می‌کند.

 • هک شدن دوربین‌‌های اوین؛ قوه قضاییه: نباید تخلف چند نفر را به پای همه گذاشت

  ذبیح‌الله خداییان سخنگوی جدید قوه قضاییه در نخستین نشست خبری‌اش در واکنش به افشای تصاویری از دوربین‌های مدار بسته زندان اوین گفت صحنه هایی که در فیلم های منتشره از اوین مشاهده شده مغایر قانون و توجیه ناپذیرند اما اضافه کرد نباید تخلف چند سرباز وظیفه یا کارمند متخلف سازمان زندان ها را به پای همه کارکنان این سازمان بنویسیم.

 • سفیر ایران در بغداد: دور چهارم مذاکرات ایران و عربستان برگزار می‌شود

  ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق اعلام کرد دور چهارم در پی تشکیل دولت جدید ایران برگزار خواهد شد. این خبر پس از آن اعلام می‌شود که به تازگی وزرای خارجه ایران و عربستان به طور همزمان در نشستی در بغداد حضور یافتند. در جریان این نشست که رهبران کشورهای همسایه عراق نیز در آن شرکت کرده بودند، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران اعلام کرد کشورش برای توسعه همکاری‌های دو جانبه و منطقه‌ای آماده است.

 • پایان جنگ بیست ساله آمریکا در افغانستان، آخرین نیروهای نظامی آمریکا خارج شدند

  با خروج آخرین هواپیمای سی-۱۷ آمریکا از کابل عملیات خروج نیروهای نظامی این کشور از افغانستان به پایان رسیده است. ژنرال کریس داناهیو و راس ویلسون، سفیر آمریکا در افغانستان نیز در آخرین پرواز کشور افغانستان را ترک کرده‌اند. جو بایدن رییس جمهوری آمریکا گفته است برای خروج باقیمانده آمریکایی‌ها و افغان‌هایی که هنوز به جا مانده‌اند تلاش خواهد کرد.

گزارش و تحلیل

 • شلیک شادیانه طالبان در کابل، آمریکا یک روز زودتر از افغانستان رفت

  آمریکا بعد از بیست سال به حضور نظامی خود در افغانستان، امروز به طور رسمی پایان داد و خاک این کشور را ترک کرد. در بیست سال گذشته نیروهای آمریکایی در افغانستان صدها کشته دادند و این کشور بالاتر از ۲ تریلیون هزینه کرد. بعد از ۱۱ روز جنگ در برخی از نقاط مختلف افغانستان و سقوط ولایت‌های متعدد به دست گروه طالبان یا با درگیری و یا پس از تسلیم نیروهای دولتی، سرانجام روز یکشنبه، ۲۴ اسد/مرداد، این گروه به دروازه‌های کابل رسید که در نتیجه محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با تعدادی از همراهانش از افغانستان فرار کردند.

 • افغانستان، کشوری که به حال خود رها شد

  در سراسر جهان، کشورهایی که بطور سنتی به حمایت آمریکا متکی بوده‌اند، ناگهان به این فکر افتاده‌اند که آیا باید به فکر تضمین‌های دوباره‌ای برای آینده خود باشند. افغانستان، کشوری که برای یک نسل کامل به حمایت آمریکا و غرب وابسته بود، ناگهان به حال خود رها شد.

 • بیست سال تغییر افغانستان در شش نمودار

  با خروج سربازان آمریکا و ناتو پس از ۲۰ سال و عدم مقاومت نیروهای دولتی افغانستان در مقابل طالبان، آنها تنها طی چند هفته توانستند قدرت را در این کشور دوباره به دست گیرند. شهروندان افغانستان از زمانی که این گروه در قدرت بودند، تغییراتی در زندگی خود شاهد بوده اند.

 • سفر شگفت‌انگیز شناگر سوری از جنگ داخلی تا مسابقات پارالمپیک

  وقتی به هوش آمد، همه جا تاریک بود. نمی‌توانست تکان بخورد. دود غلیظی هوا را پوشانده بود و جز چند شعله کوچک که در نزدیکی‌اش سو سو می‌زد، چیز دیگری نمی‌دید. نفس کشیدن برایش سخت بود. ابراهیم‌ الحسین می‌گوید: در آن لحظه نمی‌دانستم زنده‌ام یا مرده.

 • رکوردی تازه برای پرفروش‌ترین ماشین جهان

  این هفته در جهان خودرو: رکوردشکنی پرفروش‌ترین مدل ماشین جهان، خودروی الکتریکی آلمانی برای آفریقا، مدل جدید رنو ویژه راننده‌های آژانس و ادامه بحران کمبود تراشه‌های کامپیوتری در صنعت خودرو.

سایر خبرها

 • شورای امنیت: طالبان به تعهدش برای خروج آزاد مردم پایبند بماند

  شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای علیه هرگونه تبدیل شدن خاک افغانستان به محل تهدید و حمله به کشورهای دیگر هشدار داده و خواهان آن شده است که گروه طالبان به تعهد خود برای‌ آزادی خروج مردم از افغانستان پایبند باشد. قطعنامه شورای امنیت که با ۱۳ رای موافق در برابر دو رای ممتنع چین و روسیه تصویب شد، به پیشنهاد اخیر فرانسه برای ایجاد یک منطقه امن در فرودگاه کابل برای خروج شهروندان افغان و خارجی اشاره‌ای نمی کند.

 • وزیر دفاع اسرائیل به دیدار محمود عباس رفت

  بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، به رام الله واقع در کرانه غربی رود اردن رفته است و با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در مورد مسائل امنیتی، غیرنظامی و اقتصادی گفتگو کرده است.

 • بریتانیا می‌گوید مطمئن نیست طالبان به وعده اجازه خروج عمل کند

  دولت بریتانیا می‌گوید مطمئن نیست که طالبان به وعده‌اش درباره اجازه خروج امن از افغانستان به افراد واجد شرایط عمل کند. کشورهای غربی بارها گفته‌اند که طالبان تعهد داده که بعد از خروج کامل نیروهای خارجی و پایان عملیات تخلیه، مانع خروج از افغانستان و ورود به این کشور نخواهد شد.

مسابقات پارالمپیک

کیست، چیست، کجاست

 • داعش خراسان چیست؟

  گروه ولایت خراسان، با نام کامل حکومت اسلامی عراق و شام - ولایت خراسان، شاخه محلی داعش است که در افغانستان و پاکستان فعالیت می‌کند.

 • رهبران اصلی طالبان چه کسانی هستند؟

  طالبان گروهی مسلح با تفکرات افراطی اسلامگرایانه است.این گروه به صورت متشکل در سال ۱۳۷۳ (۱۹۹۴ میلادی) به وجود آمده و وارد صحنه جنگ داخلی افغانستان شده و حالا بعد از بیش از دو دهه به قدرت بازگشته است.

 • محمد اشرف غنی؛ رئیس جمهوری که گریخت

  محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز ۲۴ مرداد/اسد، با رسیدن طالبان به دروازه‌های کابل، کشور را به مقصدی اعلام نشده ترک کرد. طالبان با خروج کامل نیروهای خارجی در چند هفته کل افغانستان را تسخیر کردند. بیشتر ولایات بدون درگیری تسلیم طالبان شدند. محمد اشرف‌غنی چطور به قدرت رسید و چه کرد؟

 • کابینه رئیسی؛ محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور کیست؟

  محمد مخبر دزفولی فردای روز رای‌گیری، در پیامی به ابراهیم رئیسی، پیروزی او را به دلیل دعای مستجاب حضرت ولی الله الاعظم دانست که قرار است دور تازه‌ای از مدیریت را در کشور رقم زده و میدان برای تلاشی نو و مدیرانی تازه‌نفس فراهم شود.

 • ایران جدید مدنظر ابراهیم رئیسی چیست؟

  مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور دولت چهاردهم با تاکید سخنرانان بر «آغاز دورانی تازه همسو با بیانیه گام دوم انقلاب» و «ایرانی جدید در قرن پانزدهم» برگزار شد. سخنانی کلی از ایجاد دولتی تحول‌خواه و مردمی، بدون اینکه راهکاری مشخص برای حل ابربحران‌های پیش روی دولت جدید ارائه شود.

 • قدرتمندترین فرد دنیا که احتمالا درباره‌اش نشنیده‌اید

  مردی مرموز، پیچیده و جنجالی که با القاب راسپوتین پوتین، کاردینال خاکستری کرملین و عروسک‌گردان معروف است. گابریل گیت‌هاوس، خبرنگار بی‌بی‌سی، در یک مجموعه مستند رادیویی درباره روسیه معاصر به معرفی ولادیسلاو سورکوف می‌پردازد، یکی از نزدیک‌ترین افراد به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه.

 • روابط ایران و طالبان چگونه است؟

  هم‌زمان با اوج‌گیری نظامی نیروهای طالبان در افغانستان، نقش ایران که گذشته پرحادثه‌ای با این گروه داشته، اهمیت بیشتری به خود گرفته است.

 • پشت‌پرده طرح صیانت چیست؟

  طرح بلندپروازانه صیانت به دنبال آن است که سازوکاری برای مدیریت خدمات اصلی اینترنتی ایجاد کند. این طرح با پیگیری یک شیوه به خصوص حکمرانی دیدگاه‌های یک جریان سیاسی مشخص را تقویت می‌کند و شاید از آن مهمتر، با مداخله در ساختار خدمات اینترنتی به دنبال بازتوزیع منافع اقتصادی کلان است.

 • طرح مجلس ایران برای شبکه‌های اجتماعی چیست؟

  طرح جنجالی مجلس ایران برای محدودکردن اینترنت حاوی چه نکاتی است و چه تاثیری بر کاربران اینترنت در ایران خواهد داشت؟ در این مطلب سعی کردیم به این سوال‌ها پاسخ بدهیم.

 • سلامت زنان؛ مه‌آلودگی ذهنی چیست؟

  یائسگی در بسیاری جا‌ها هنوز تابو است. ممکن است درباره علائمی مانند گر گرفتگی یا از بین رفتن هاصیت کشسانی پوست شنیده باشید. ولی آیا می‌دانید یائسگی چه تاثیری بر مغز دارد؟

 • اوضاع افغانستان؛ نگرانی‌ها از طالبان در تأمین حقوق زنان

  در این روزها که گروه بنیادگرای طالبان٬ به شکلی غیر‌منتظره بر جامعه افغانستان مسلط گشته٬ بحث در رابطه با سرنوشت حقوق زنان و دختران و هراس از عدم تأمین آن٬ بیش از هر موضوع دیگری محل بحث و نگرانی قرار گرفته است. احساس نگرانی و هراسی که نسبت به طالبان در چگونگی تمکین حقوق زنان وجود دارد پیش از هر چیز از عملکرد و موضع گیری این گروه در این باره نشأت می‌گیرد.

 • بحران افغانستان؛ آیا مسأله‌ پنجشیر از راه گفتگو هموار می‌شود؟

  اکنون در افغانستان پنجشیر یگانه ولایتی است که هنوز زیر تسلط نیروهای طالبان قرار نگرفته است. بحث پنجشیر زمانی سر زبان‌ها قرار گرفت که خلیل‌الرحمان حقانی، از مقامات ارشد طالبان، چند روز پیش در یک گردهمایی در کابل احمد شاه مسعود را شهید ملی خواند.

 • آیا واقعا اهمیتی دارد منشا کرونا را پیدا کنیم؟

  در حالی که کرونا همینطور جان انسان‌ها را می‌گیرد برخی معتقدند یافتن منشا کرونا ممکن است مهم باشد اما اولویت نیست. اما اکنون که خسارت‌های کرونا روزبروز بیشتر می‌شود، بیشتر دانشمندان بر اهمیت یافتن منشا کرونا برای پیش‌گیری از همه‌گیری‌های بعدی تاکید می‌کنند.

 • آیا باید واکسن کرونا را به کالای عمومی جهانی تبدیل کرد؟

  مدافعان می‌گوید اگر واکسن کرونا «کالای عمومی جهانی» تلقی شود سرعت تولید آن در جهان افزایش خواهد یافت و اپیدمی کووید-۱۹ سریع‌تر متوقف خواهد شد. مخالفان می‌گوید ماجرا به این سادگی‌ها هم نیست. اما کالای عمومی جهانی چیست و چه موانعی سر راه قرار دارد؟

گزارش ویژه

 • در فرهنگ ما، مردم چندان درباره سکس حرف نمی‌زنند

  بسیاری از مدرسه‌ها در هند برنامه آموزش جنسی ندارند، و صحبت با بچه‌ها درباره به این مسائل مسئولیت والدین است. اما پالاوی بارنوال، مربی روابط جنسی، می‌گوید که آن‌ها بعضا هیچ ایده‌ای درباره حرف‌هایی که باید زده شود ندارند. او در این باره با مگا موهان، خبرنگار بی‌بی‌سی، صحبت کرده است.

 • کشته‌های آبان ۹۸؛ آنها که نامشان را می‌دانیم

  در این صفحه چهره به چهره با کودکان، زنان و مردانی آشنا می‌شوید که در سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ کشته شدند؛ و بر اساس انتخاب استان می‌بینید در کدام مناطق ایران خشونت علیه معترضان مرگبارتر بوده است.

 • برنامه موشکی ایران؛ دفاع ملی یا تهدید بین‌المللی؟

  برنامه موشکی ایران در دوران جنگ با عراق آغاز شد، با خرید موشک از کشورهای دیگر، اما ایران بعد از جنگ هم پیشبرد برنامه‌ موشکی خود را پیش گرفت و توسعه داد. آیا برنامه موشکی ایران دفاعی است یا تهدیدی بین‌المللی؟

 • با تک شاخ چت کنید: پاسخ به سوالات شما درباره هویت جنسی و جنسیتی

  این روزها بسیاری از ما اصطلاحاتی مانند هویت جنسیتی، جنس بیولوژیک و گرایش جنسی را می‌شنویم. ولی اینکه هر یک از این اصطلاحات دقیقا چه معنایی دارند، کجا و چگونه استفاده می‌شوند و با هم چه تفاوت‌هایی دارند، می‌توانند کمی گیج کننده باشد. با تک‌شاخ رنگین‌کمانی گپ بزنید تا با این مفاهیم بیشتر آشنا شوید

شبکه‌های اجتماعی